Aile Hukuku

Aile Hukuku
Aile Hukuku

Aile hukuku genel bir ibareyle medeni hukuk çerçevesinde aileyle ilişkili konularla ilgilenen hukuk dalıdır. Aile kurumu gerek toplum düzeninin temeli niteliğinde olup devlet koruması altındadır, bu nedenle aile hukuku medeni hukukun bir dalı konumundadır. Her ne kadar akla ilk olarak boşanma davaları geliyor olsa da aile hukuku aile kurma iradesi olan nişanlılık dönemi ve boşanmanın neticelerinden olan mal paylaşımı,velayet vb. hususları da ele almaktadır. Buna göre aile hukuku konuları;

-Nişanlanma,

-Evlenmenin koşulları ve hükümleri,

 -Boşanmanın koşulları ve sonuçları, 

-Mal rejimleri,

-Nafaka,

Aile konutu

-Soybağı,

 -Evlat edinmevelayet,

 -Vesayetkayyımlıkyasal danışmanlıktır. 

 

 Aile hukuku;  Medeni Hukukun, kişilerin aile çevresindeki ilişkilerini düzenleyen kısımdır. Evlilik ise aile hukukunun temel konusudur. Evlenmeyle kurulan bu birlik, çiftlerin anlaşamaması halinde boşanma ile sona erebilmektedir ve boşanma davalarının da bir takım sonuçları olabilmektedir. Aile hukuku alanına ilişkin davaların büyük bir çoğıunu boşanma davaları oluşturmaktadır. Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki şekilde gerçekleşebilir.    

 Özaydın hukuk bürosu kurulduğu yıldan itibaren birçok  müvekkiline alanında uzman kadrosuyla anlaşmalı boşanma – çekişmeli boşanma davaları, nafaka alacağı, maddi manevi tazminat talepleri ve velayete ilişkin konularda profesyonel hukuki destek sağlamaktadır.

Whatsapp